VMware Core Bazlı Lisanslamaya Geçiyor

VMware

Son zamanlarda, VMware lisanslama alanında önemli haberler geliyor. VMware, lisanslama modellerini fiziksel CPU sayısından CPU Core/Çekirdek bazlı bir modele dönüştürüyor. Bu, VMware’in ESXi hipervizör ana bilgisayarları için lisans satma biçiminde önemli bir değişikliği temsil ediyor. Yeni lisanslama modeli neler içeriyor? Yeni lisanslama modeli altında lisanslama nasıl satılacak? Ne zaman yürürlüğe girecek?

VMware’in mevcut lisans modeli

Çoğu BT yöneticisinin bildiği gibi, VMware lisanslaması yıllardır aynıdır. Lisanslama, fiziksel ESXi hipervizör ana bilgisayarına kurulan fiziksel CPU paketi başına satılır. Bu, lisanslamanın çok basit olduğu bir modeldir. Bir CPU’nuz varsa, bir CPU’yu VMware’den lisanslayacaksınız; iki fiziksel CPU iki VMware CPU lisansına eşittir. Bu, satın almanız gereken VMware lisanslarının sayısını belirlemek için kullanılan kolay bir yaklaşım olmuştur.

Çekirdek başına yeni VMware lisans modeli

Birçok yazılım satıcısı, CPU başına lisans yerine çekirdek başına lisansa geçmektedir. 3 Şubat 2020’de VMware, geleneksel CPU başına lisanslama modellerinin yerini 2 Nisan 2020 itibariyle çekirdek başına bir modelle değiştireceğini duyurdu. Bundan sonra fiyatlandırma nasıl hesaplanacak? 2 Nisan 2020’de VMware 32 çekirdek başına bir CPU lisansı almaya başlayacaktır.

Kaynak: https://4sysops.com/archives/vmware-moving-to-per-core-licensing/

about author

İsmail Baydan

ismail.baydan@kaleinfo.com

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *