7.5 Milyon Adobe Creative Cloud Kullanıcısının Verileri Sızdırıldı

Adobe’ye ait Creative Cloud isimli hizmeti kullanan 7.5 kullanıcının verileri internete sızdırıldı. Yapılan açıklamaya göre sızdırılan veriler arasında parola, ödeme bilgileri gibi hassas veriler mevcut değil.

DAHA FAZLASI BİLGİ İÇİN …


Tor Browser 9.0 Duyuruldu

Tor Browser 9.0 duyuruldu. Tarayıcı olarak Firefox 68 ESR versiyonu kullanılmış. Yeni versiyon ile Onion butonları kaldırılmış ve Tor uygulaması ve özellikleri tamamen tarayıcıya entegre edilmiş. Tor bağlantıları için URL çubuğu kullanılabilmekte.

DAHA FAZLASI BİLGİ İÇİN …


23 Milyon Kullanıcı Parola Olarak “123456” Kullanıyor

Hackerlar ve Sızma testi uzmanları için iyi haber National Cyber Security Centre’dan geldi. İngiltere’de 23.2 milyon kullanıcı parola olarak “123456” kullanıyor. Ayrıca 3.8 milyon kullanıcının diğer popüler bir parola olan “qwerty” yi kullandığı belirtiliyor. Her zaman dile getirildiği üzere siber güvenlikteki en zayıf halka insan.

DAHA FAZLASI BİLGİ İÇİN …


Yeni PHP Zafiyeti Nginx Üzerinde Çalışan Sitelerin Hacklenmesine Neden Olabilir

PHP ile Nginx üzerinde çalışan ve performans için PHP-FPM kullanan siteler için büyük tehlike. Yeni ortaya çıkan zafiyet ile Nginx, PHP-FPM kullanan siteler için env_path_info zafiyeti ile bellek taşırma işlemi gerçekleştirilebiliyor. Bu zafiyet ile uzaktan kod çalıştırma işlemi gerçekleştirilebilmekte.

DAHA FAZLASI BİLGİ İÇİN …


Gürcistan’da Binlerce Web Sitesi Toplu Olarak Saldırı Altında

Gürcistan’da binlerce site ve ulusal televizyon istasyonları toplu olarak saldırı altında. Tahminen 15.000 civarında web sayfası ele geçirilmiş ve eski başkanlardan Mikheil Saakashvili’in fotoğrafı yayınlanmış durumda. Etkilenen siteler arasında başkanlık, STK, mahkeme, özel şirketlerin web siteleri sayılıyor.

DAHA FAZLASI BİLGİ İÇİN …


2019’da Veri Sızıntısı Yaşayan KOBİ’lerin %10’u Battı

KOBİ’lere karşı işlenen siber suçlar sonucundan şirketlerin %69’u bir süre faaliyetlerine ara vermek zorunda kalırken %37’si finansal zarara uğradı. Yapılan araştırmada KOBİ’lerin %62’si siber güvenlik konusunun öncelikli olduğunu belirtiyor. KOBİ’lerin %30’unun geçtiğimiz yıllarda siber saldırıya maruz kaldığı tespit edilmiş.

DAHA FAZLASI BİLGİ İÇİN …


Microsoft, Cloud Access Security Broker (CASB) Kategorisinde Gartner Lideri

Cloud Access Security Broker temel olarak Bulut Erişim Güvenlik Yönetimi olarak adlandırılan ve McAfee, Netskope, Symantec, Forcepoint gibi firmaların ürünlerinin yer aldığı bir kategori. Özellikle Azure Active Directory, Microsoft Defender Advanced Threat Protection, Microsoft Intune gibi ürün ve servislerle Microsoft bu kategoride iddialı olmaya devam edecek gibi görünüyor.

DAHA FAZLASI BİLGİ İÇİN …


Ansible Kurulumu ve Sunucu Yönetimi

Kurumsal BT, geleneksel BT araçlarından daha fazlasına ihtiyaç duyar. Çünkü BT altyapısında farklı mimari ve stiller var. Küçük bir şirkette bir web sunucusu herkes için yeterlidir, ancak bir işletme şirketinde, bölümün farklı ihtiyaçları için 10 – 100 web sunucusu olabilir. Burada en önemli şeylerden biri altyapının basit ve güvenli bir şekilde yönetilmesi ve yönetimidir.

DAHA FAZLASI BİLGİ İÇİN …


 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir