29 Ülkedeki 861 Milyon SIM Kart Zafiyetli

Simjacker geçen ay SIM kartlarda tespit edilen bir zafiyet. Simjacker’ın sömürülmesi için kullanıcının herhangi bir aksiyon almasına gerek kalmıyor. Saldırgan hedeflerin cep telefonlarına özel olarak hazırlamış SMS leri gönderiyor. Sonrasında hedefin konum bilgisi SMS olarak başka numaralara gönderilebiliyor.

DAHA FAZLASI BİLGİ İÇİN …


UNIX’in Tasarımcısı Ken Thompson’ın Parolası Nihayet Kırıldı

Unix işletim sistemini geliştirenler arasından yer alan Ken Thompson’a ait 39 yıllık BSD tabanlı parola nihayet kırıldı.  2014 yılında Unix geliştiricilerinin parolaları hash formatında yayınlamıştı. Parolalar DES tabanlı olan crypt aracı ile şifrelenmişti. Aşağıda parolaların açık metin ve hashleri mevcut.

DAHA FAZLASI BİLGİ İÇİN …


Linux Sudo Komutu Zafiyeti

Linux sistemlerde kullanılan sudo komutuyla ilgili yeni bir zafiyet duyuruldu. sudo komutu root dışındaki normal kullanıcıların root yetkileriyle komut çalıştırmasını sağlayan popüler bir komut. Keşfedilen zafiyet ile birlikte normal kullanıcılar yetkileri olmasa bile root yetkisi ile komut çalıştırabilmekte.

DAHA FAZLASI BİLGİ İÇİN …


Sophos Thoma Bravo Tarafından 3.9 Milyar Dolara Satın Alındı

Thoma Bravo güvenlik ve ağ alanında uzmanlaşmış ve ürünleri bulunan Sophos firmasını hisse başına 7.40$ ödeyerek toplamda 3.9 milyar dolara satın aldı. Thoma Bravo 40 yıllık geçmişi olan ve 35 milyar dolar civarında yatırımı yöneten bir firma.

DAHA FAZLASI BİLGİ İÇİN …


Python 3.8 Yayımlandı

Python programlama dilinin en yeni versiyonu 3.8 yayımlandı. Yeni versiyonla birlikte aşağıdaki özellikler eklendi.

DAHA FAZLASI BİLGİ İÇİN …


Açık Kaynak IDS/IPS/NSM Suricata’nın 5.0 Versiyonu Duyuruldu

Suricata’nın 5.0 versiyonu OISF tarafından duyuruldu. Suricata 5.0 versiyonu ile aşağıdaki yenilikler geliyor.

DAHA FAZLASI BİLGİ İÇİN …


Ubuntu 19.10 Duyuruldu

Ubuntu’nun son versiyonu 19.10 duyuruldu. Ubuntu 19.10’da göze çarpan değişiklikler şu şekilde:

DAHA FAZLASI BİLGİ İÇİN …


Fedora Kurulumundan Sonra Yapılması Gereken 10 Şey

Fedora, Linux topluluğu arasında popüler bir dağıtımdır. Ben de zaten Fedora kullanıyorum. Fedora’yı güncellenmiş paketleri ve sanallaştırma desteği nedeniyle tercih ediyorum. Kullanmıyorsanız lütfen deneyin. Kurulumdan sonra, kullanıcının deneyimini daha sorunsuz hale getirmek için Fedora’da yapılması gerekenler var.

DAHA FAZLASI BİLGİ İÇİN …


Python String Değişken Türü

Dize(String), metin verilerini Python programlama dilinde tutmak için kullanılan bir türdür. Dizelerde(String) ad, soyad, adres, yazı veya benzeri bilgileri tutabiliriz. Bu dize(String) verileriyle kullanılabilecek farklı fonksiyonlar vardır.

DAHA FAZLASI BİLGİ İÇİN …


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir