Fedora, Linux topluluğu arasında popüler bir dağıtımdır. Ben de zaten Fedora kullanıyorum. Fedora’yı güncellenmiş paketleri ve sanallaştırma desteği nedeniyle tercih ediyorum. Kullanmıyorsanız lütfen deneyin. Kurulumdan sonra, kullanıcının deneyimini daha sorunsuz hale getirmek için Fedora’da yapılması gerekenler var. Bu adımlar CentOS, RedHat’ta da uygulanabilir.

SELinux’u Devre Dışı Bırak

SELinux, işletim sistemlerine izinsiz girişleri önleyen bir güvenlik mekanizmasıdır. Güvenlik nedeniyle çok güçlüdür, ancak Fedora’yı masaüstü olarak kullanıyorsanız veya SElinux için yeterli kaynağa ve bilgiye sahip değilseniz, devre dışı bırakmayı deneyin. SELinux’u devre dışı bırakmanın bizi saldırılara karşı savunmasız bırakmadığını veya saldırganlar için bir hedef yapmadığımızı unutmayın. Bu sadece Linux için ekstra bir güvenlik katmanıdır.

Dosyayı açın ve değiştirin SELINUX=enforcing  SELINUX=disabled

Ana Bilgisayar Adını Ayarla

Ana bilgisayar adı, ana bilgisayarın adıdır ve Fedora’da birçok farklı uygulama ve hizmet tarafından kullanılır. Beklenmeyen hataları ve sorunları önlemek için sisteme güvenilir bir ana bilgisayar adı ayarlayın.

Ana bilgisayar adı dosyasını açın ve ana bilgisayar adını dosyaya ekleyin.

Ana bilgisayar adını değiştirmek için sistemi yeniden başlatın.

DNS kurulumu

DNS, ağ iletişimi için temel bir protokoldür. Etki alanı ve ana bilgisayar adlarını IP adreslerine çevirir. Ağa / internete hızlı bir şekilde erişmek için hızlı DNS hızı önemlidir, bu nedenle GUI veya komut satırı arabirimini kullanarak sisteme hızlı DNS ekleyin.

Sistemi Güncelle

Sistem güncellemeleri bugün için önemli bir konudur. Mevcut sistemlere yeni özellikler, güvenlik ve istikrar kazandırır.

Chrome’u Yükleyin

Chrome, milyonlarca insanın kullandığı modern ve hızlı bir tarayıcıdır. Chrome, Fedora depolarında varsayılan olarak sağlamaz. Chrome deposu ekleyip sonra kurmamız gerekiyor.

Firefox’u Yükleyin

Firefox, öncüsü Netscape olan eski ve açık kaynaklı bir tarayıcıdır. Firefox, Fedora depolarında bulunabilir.

IPv6’yı Devre Dışı Dırak

IPv6, IPv4 protokolü için yeni bir alternatiftir. IPv6 uygulaması hakkında hiçbir fikriniz yoksa, IPv6’yı devre dışı bırakabilirsiniz.

Ve sysctl.conf dosyasına şu satırları ekleyin.

Terminal Yakuake’i Yükleyin

Terminaller Linux’un kalbidir, birçok farklı türde vardır. Yakuake, terminal veya komut satırı konsolu kullanımına yeni konseptler getiriyor. Yakuake, tüm çalışma alanlarında çalışma yeteneğine sahiptir ve F12 tuşuyla gizlenebilir.

RPM Füzyonunu Etkinleştir

RpmFusion, birçok yararlı ve kapalı kaynak uygulaması sağlayan bir depodur. RpmFusion’ı kullanmak Fedora’nızın ömrünü kolaylaştıracak.

VLC’yi Yükleyin

VLC yıllardır en sevdiğim multimedya oynatıcı. Masaüstümü onsuz kullanamıyorum. VLC’yi kurmak için aşağıdaki komutu kullanın.

 

Fedora Kurulumundan Sonra Yapılması Gereken 10 Şey İnfografik

 Fedora Kurulumundan Sonra Yapılması Gereken 10 Şey İnfografik
Fedora Kurulumundan Sonra Yapılması Gereken 10 Şey İnfografik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir