POPÜLER MACOS TERMİNALİ iTerm2’DE KRİTİK GÜVENLİK ZAFİYETİ BULUNDU

iTerm2 terminali MacOS sistemlerde poüper olarak kullanılan bir uygulama. Radically Open Security firması tarafından Mozilla Open Source Support Program çerçevesinde gerçekleştirilen denetimlerde iTerm2 uygulamasında uzaktan kod çalıştırma zafiyeti keşfedildi. Bu zafiyetin en az 7 yıldır mevcut olduğu belirtiliyor.

DAHA FAZLASI BİLGİ İÇİN …


WINDOWS’A ANDROID TELEFON ÜZERİNDEN ARAMA YAPMA ÖZELLİĞİ GELİYOR

Microsoft Windows işletim sisteminin Android ile enterasyonu konusunda çalışmalarına devam ediyor. Daha önceden Windows üzerinden Android telefonlardaki SMS ve dosyalara erişim mevcuttu. Test edilmeye başlayan yeni özellik ile Android telefondaki rehbere erişilerek Windows üzerinden arama yapılabilecek.

DAHA FAZLASI BİLGİ İÇİN …


GOOGLE CHROME OCAK 2020’DE HTTPS OLMAYAN SİTELERİ ENGELLEYECEK

Daha öncedende defalarca duyurusu yapılan Google Chrome özelliği için tarih netleşti. Google Chrome Ocak 2020 tarihinden itibaren HTTPS olmayan web sitelerini engelleyecek ve arama motorunda altlarda gösterecek.

DAHA FAZLASI BİLGİ İÇİN …


Diplomatlar ve Yüksek Profilli Hükümet Hedefleri Üzerine Yeni Kötü Amaçlı Yazılım Casusları

En az 7 yıl boyunca Rusça konuşan bireylere yönelik saldırılarda ESET araştırmacıları tarafından diplomatik ve devlet kurumlarını hedef alan yeni bir modüler ve kötü amaçlı yazılım tespit edildi.

DAHA FAZLASI BİLGİ İÇİN …


Yeni Microsoft NTLM Kusurları Tam Etki Alanı Güvenliğine İzin Verebilir

Microsoft’un NTLM kimlik doğrulama protokolündeki iki güvenlik açığı, saldırganların MIC (İleti Bütünlüğü Kodu) korumasını atlamasına ve bir ağın tam etki alanı güvenliğine yol açan NTLM güvenlik özelliklerini düşürmesine olanak tanır.

DAHA FAZLASI BİLGİ İÇİN …


HP, Windows PC’lerini Hedefleyen Kritik Bir Güvenlik Açığı Düzeltiyor

Yazılımın kendisine bağımlı çalışan Windows bilgisayarlarını etkilemek için Açık Donanım İzleyicisi aracında denetlenmeyen ayrıcalık yükselişini kullanan kritik bir güvenlik açığı, güvenlik araştırma şirketi SafeBreach tarafından keşfedilen gecikmiş durumlardan biriydi.
HP, bildirildikten sonra bu hatayı gideren bir düzeltme eki yayınladı.

DAHA FAZLASI BİLGİ İÇİN …


Her Gün 4.000’den Fazla Windows Sistemini Etkileyen Smominru Botnet

Tüm dünyadaki Windows makinelerini etkileyen Smominru, veri merkezi ve bulut güvenliği şirketi Guardicore Labs tarafından verilen bir rapora göre, en hızlı yayılan botnet kötü amaçlı yazılımlarından biri olarak etiketlendi. Rapora göre, bu bilgisayardaki kötü amaçlı yazılımların bulaşma oranının günde 47.000 makineye kadar çıktığı ve yalnızca Ağustos ayında neredeyse 90.000 bilgisayarı etkilediği tespit edildi.

DAHA FAZLASI BİLGİ İÇİN …


RSA Genel ve Özel Anahtar Nasıl Oluşturulur?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

RSA, Şifreleme için kullanılan bir algoritmadır. Şimdi serbestçe kullanılabildiği ABD’de (tüm dünyada değil) 2000 yılına kadar patenti alındı. RSA’nın birçok kullanım örneği vardır, ancak çoğunlukla anahtar ve Dijital imzalar gibi küçük veri parçalarını şifrelemek için kullanılır. RSA, tamsayılı çarpanlara ayırma problemine dayanıyor.

DAHA FAZLASI BİLGİ İÇİN …


Linux’te OpenSSH-SSH Sunucu Port Numarası Nasıl Değiştirilir?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Linux sistemlerini yönetirken uzaktan erişim ana yöntemdir. Uzaktan erişim buna göre güvence altına alınmalıdır. Ssh’ı uygulayan OpenSSH paketi, bu güvenliği sunucu ve müşteri tarafında sağlar. OpenSSH ayrıca, kopyalama veya kimlik yönetimini kolay ve güvenli bir şekilde yapmak için yardımcı araçlar sağlar. OpenSSH sunucuları varsayılan TCP port 22 ile çalışır.

DAHA FAZLASI BİLGİ İÇİN …


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir