Linux sistemlerini yönetirken uzaktan erişim ana yöntemdir. Uzaktan erişim buna göre güvence altına alınmalıdır. Ssh’ı uygulayan OpenSSH paketi, bu güvenliği sunucu ve müşteri tarafında sağlar. OpenSSH ayrıca, kopyalama veya kimlik yönetimini kolay ve güvenli bir şekilde yapmak için yardımcı araçlar sağlar. OpenSSH sunucuları varsayılan TCP port 22 ile çalışır. Biz genellikle ssh portu olarak adlandırırız. Ssh port numarası tüm dünya için bilinir, böylece saldırganlar OpenSSH sunucumuzu kabadayı zorlama gibi yenmek için saldırabilir.

Ssh Konfigürasyonundan Ssh Sunucu Port Numarasını Göster

Ssh sunucusu yapılandırma dosyası / etc / ssh / sshd_config  konumunda bulunabilir. İlgili konfigürasyon satırını aşağıdaki gibi bulabiliriz.

Varsayılan olarak konfigürasyon dosyasında port numarasını 22 olduğunu görüyoruz.

Ssh Server Port Numarası Değiştir

Yapılandırma dosyasını açıp aşağıdaki satırı ekleyeceğiz

Bu bağlantı noktasını kullanan başka bir uygulama olmadığından emin olun.

Yapılandırmayı Uygulamak İçin Ssh Sunucusunu Yeniden Başlatma

Konfigürasyonu değiştirdik, ancak yeni konfigürasyonu etkin hale getirmek için SSH servisini yeniden başlatmamız gerekiyor. Yeniden başlatma sırasında SSH servisi, yeni portun 2134 dinlediği konfigürasyonunu okuyacak.

Yeni Portu Kontrol Et

Yeni SSH portunu kontrol etmenin farklı yolları var. Bu örnekte, netstat komutunu -tln seçenekleriyle birlikte kullanacağız.

Farklı Port Numarasına Sahip Ssh’a Bağlanma

Varsayılan olarak ssh komutunu kullanırken, 22 numaralı portu açıkça vermeyiz. ssh komutu, 22 numaralı bağlantı noktasını varsayar. Ancak, ssh sunucusunu hangi bağlantı noktasının 22’den farklı olduğunu bağlamamız gerekirse -p seçeneği ile bağlantı noktası numarasını belirleyeceğiz. Bu örnekte 2134 numaralı bağlantı noktasını bağlayacağız.

 

Linux’te OpenSSH-SSH Sunucu Port Numarası Nasıl Değiştirilir? Infografik

Linux'te OpenSSH-SSH Sunucu Port Numarası Nasıl Değiştirilir? Infografik
Linux’te OpenSSH-SSH Sunucu Port Numarası Nasıl Değiştirilir? Infografik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir