ADOBE KRİTİK GÜVENLİK AÇIĞI İÇİN GÜNCELLEME YAYIMLADI

Adobe ve Microsoft salı günü Adobe Flash Palyer ve Adobe Application Manager için kritik güvenliği açına yönelik güncelleme yayımladı. Her iki açıkta kod çalıştırmaya neden olmakta ve saldırganlara sistemin kontrolü almasına olanak sağlamakta.

DAHA FAZLASI BİLGİ İÇİN …


WIKIPEDIA’YA DDOS SALDIRISI

Hackerlar Wikipedia’ya yüksek boyutlu DDOS saldırısı gerçekleştirdi. Saldırı sıraında Avrupa ve Ortadoğudaki bazı ülkeler Wikipedia’ya ulaşamadı.

DAHA FAZLASI BİLGİ İÇİN …


OFFICE 365 ATP İÇİN OTOMATİK SALDIRI ENGELLEME ÖZELLİĞİ GELDİ

Güvenlik takımları için meydana gelen güvenlik olaylarını incelemek ve başa çıkmak oldukça zordur. Office 365 ATP geçtiğimiz günlerde otomatik olarak güvenlik olaylarını engelleme ve karşılık verme özelliğini duyurdu. Otomatik incelemeler oltalama, malware tespiti v.b. senaryolar dahilinde gerçekleştirilmekte.

DAHA FAZLASI BİLGİ İÇİN …


TEXAS EYALETİ 2.5 MİLYON USD FİDYE ÖDEMEYİ REDDETTİ

Texastaki 22 tane kamu kurumunu hedef alan saldırıda saldırganlar 2.5 Milyon USD fidye talep etti. Etkilene kurumlar arasında Texas A&M Üniversitesi Güvenlik Operasyon Merkezi, Texas Kamu Güvenliği Teşkilatı yer almakta. Fakat bu kurumların hiçbiri 2.5 Milyon USD fidye ödemeyi kabul etmedi.

DAHA FAZLASI BİLGİ İÇİN …


GOOGLE’DA “DNS over HTTPS” ÖZELLİĞİNİ CHROME 78 İLE DENEMEYE BAŞLAYACAK

Geçtiğimiz günlerde Mozilla Firefox ile “DNS over HTTPS” özelliği sunmaya başlamıştı. Google’dan buna cevap gecikmedi. Chrome 78 ile birlikte bu özellik denenmeye başlanacak.

DAHA FAZLASI BİLGİ İÇİN …


WIKIPEDIA SİBER GÜVENLİĞİNİ ARTIRMASI İÇİN 2.5 MİLYON USD BAĞIŞ ALDI

Geçtiğimiz günlerde ciddi bir DDOS saldırısına maruz kalan Wikipedia’nın imdadına bağışcıları yetişti. Craiglist krucusu Craig Newmark’ın kendi vakfı üzerinden Wikipedia’ya 2.5 milyon dolarlık bir bağış yaptığı duyuruldu.

DAHA FAZLASI BİLGİ İÇİN …


KURUMLAR İÇİN FIREFOX PREMIUM KULLANIMA SUNULDU

Firefox Premium desteği destek alan kullanıcı başına 10$ olarak ücretlendirilecek. Destek kapsamında özel hata bildirimi, kritik güvenlik zafiyetlerinin SLA ile giderilmesi, Firefox’un yeni versiyonları ve özelliklerine katkıda bulunma gibi konular var.

DAHA FAZLASI BİLGİ İÇİN …


GOOGLE ARAMA TRENDLERİNDE ANTİVİRÜS DÜŞÜŞTE

Siber güvenlik çok hızlı gelişen ve değişen bir alan. Bu değişimi Google arama trendlerindende takip etmek mümkün. Antivirüs aramalarının son 15 yıldır genel olarak düşüşte olduğu görülmekte. Yükselen aramaların ise “Threat Hunting” , “IoT Secuirty” ve “AI and Security” olduğu tespit edilmiş.

DAHA FAZLASI BİLGİ İÇİN …


Cracklib ile Linux’te Parola Güvenlik Düzeyini Nasıl Kontrol Edebilirim?

Şifre güvenliği BT’de önemli bir konudur. Parola diyoruz ama aslında sistemlere girmek için bir anahtar. Anahtar tabanlı kimlik doğrulaması kullanarak kimlik doğrulaması şifresiz yapmak daha güvenlidir, ancak her zaman mümkün değildir. Bu yüzden şifre tabanlı kimlik doğrulama için şifre gücü önemlidir.

DAHA FAZLASI BİLGİ İÇİN …


Linux’ta Parolasız ve Genel Anahtar Tabanlı Kimlik Doğrulama İçin SSH Anahtarları Nasıl Oluşturulur ve Kurulur?

Ssh, ana bilgisayarlar arasında ağ bağlantılarını güvenli hale getirmek için tasarlanmış bir protokoldür. Ssh Linux ve ilgili işletim sistemi için yapılan standartdır. Ssh, taraflar arasındaki bağlantıyı şifreler. Ssh, ana bilgisayar ve sunucu arasında terminal erişimi sağlar. Bir terminal almak için bir kimlik doğrulama işlemi olması gerekir. Kimlik doğrulama işlemi genellikle şifre tabanlıdır, ancak şifre tabanlı kimlik doğrulama için bazı uyarılar vardır.

DAHA FAZLASI BİLGİ İÇİN …


 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir