Ağlar, dünya üzerinde veri iletimi için kullanılır. Kullanılan birçok ağ protokolü var. Ancak en çok bilinen ve kullanılan protokoller IP, TCP, UDP’dir. IP farklı bir dairede yaşıyor fakat TCP ve UDP aynı dairede kalmaya çalışıyor. Bu yüzden aynı ağ katmanını işletiyorlar, ancak UDP ve TCP arasında farklı olan durumlar var. Neden TCP kullanmalı veya kullanmamalıyım? UDP için de aynı sorular sorulabilir. Bu yazıda, bu protokoller için aynı ve farklı olanı göreceğiz. TCP, İletim Kontrol Protokolü’nün kısaltmasıdır. UDP, Kullanıcı Datagram Protokolü anlamına gelir.

OSI Ağ Katmanı

Her ikisi de OSI Referans Modeline göre aynı Katmanı yaşıyor. Bu katmana İletim Katmanı diyoruz. Soketler arasındaki bu katmanda veri iletilir. Bu tarafta hiçbir farkları yok.

Paket yapısı

UDP yalın paket yapısına sahiptir, başlık kısmında sadece kaynak, hedef bağlantı noktası, uzunluğu sağlar.

TCP paketinde daha fazla alan var çünkü TCP iletimi paket tesliminde daha fazla adım ve denetime sahip. TCP’nin 12 başlık alanı vardır.

Karmaşıklık

CP, UDP protokolünden kesinlikle daha karmaşıktır. Gördüğümüz gibi TCP’nin aktarma ile ilgili mekanizmalar için çok fazla alanı var. Örneğin, TCP aktarım arabelleği ile ilgili belleği ayarlayan pencereler mekanizması sağlar. UDP, bazen uygulanmayan sadece sağlama toplamı mekanizmasına ve paket sayacına sahiptir.

Algoritma

TCP ile veri iletmek için 3 yollu el sıkışma adlı bir yöntemle bir oturum oluşturulmalıdır. İlk istemci SYN flağı ayarlanmış bir paket gönderir ve sunucu ACK flağıyla yanıt verir ve istemcinin SYNC + ACK gönderdiği son adım, ilgili sunucu ile bir TCP oturumu gerçekleştirmek için gönderilir.

UDP’nin özel bir algoritması yoktur. UDP paketleri doğrudan sunucunun portuna gönderilir. Yönetim genellikle üst uygulama katmanında yapılır.

Hız

TCP protokolünün karmaşıklığından dolayı TCP’yi UDP’den daha yavaştır. En azından sadece bir bayt göndermek için bir oturum başlatma işlemi yapılmalı ve veri aktarımından sonra oturumu kapatmalısınız. Bu, TCP’yi yavaşlatır. TCP’nin hızıyla ilgili bazı çalışmalar var, ancak mimaride yeni gelişmeler olacaktır.

Fiber optik üzerinden iletirseniz UDP hafiftir. UDUDP hızlıdır çünkü oturum veya oturum sonlandırma için bir algoritma yoktur.

Güvenilirlik

TCP, güvenilir bir protokoldür, çünkü veri kaybını veya değişimini önleyen mekanizmalar kullanır. TCP, veri aktarım güvenilirliğini sağlamak için oturumlar kullanır. Ayrıca veri transferinde, iletilen veriler taraflar arasında kontrol edilir ve bir miktar kayıp veya değişiklik olursa, veriler tekrar iletilir.

UDP, güvenilir değildir fakat güvenilir olmasını istiyorsanız üst katman uygulama düzeyinde mekanizmalar uygulanabilir, ancak bunlar aktarımı daha karmaşık hale getirecektir.

Güvenlik

Güvenlik açısından hem TCP hem de UDP aynıdır. Aslında, TCP’nin oturum yönetimi nedeniyle bazı küçük avantajları vardır, ancak genel bir bakış için, SSL, Şifreleme gibi güvenlik mekanizmaları uygulanırsa her ikisi de güvenlidir. TCP için SSL / TLS benzeri protokoller uygulamak UDP’den çok kolaydır. Diğer taraftan, temel UDP’yi daha güvenli hale getirmek için RTP gibi sesli iletişim protokolü SRTP’ye yükseltilebilir.

Protokoller

Bu bölümde UDP ve TCP  her ikisini kullanarak protokolleri listeleyeceğiz.

UDP

Örnek olarak UDP iletimini kullanan protokoller ağağıdaki gibidir.

TCP

Örnek olarak TCP iletimini kullanan protokoller ağağıdaki gibidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir