Genellikle seri sırayla işleri bash olarak çalıştırıyoruz. Seri sıra, bir komutun çalıştığı ve tamamlandıktan sonra diğer komutun başladığı anlamına gelir. Paralel olarak adlandırılan işleri yürütmenin başka bir yolu var. Paralel çalıştırma, aynı anda yan yana çalışan birden fazla iş anlamına gelir.

İşi Arka Plana Gönder

İki ping komutunun aynı anda arka planda çalıştırılacağı basit bir örnekle başlayacağız. Ekleyeceğiz & & Her komutun sonuna google.com ve poftut.com adreslerine iki alan adı atıyoruz.

Görüldüğü gibi, komut verildikten sonra komut işlemlerini ve ilgili PID’lerini gösteren iki satırımız olduğunu ve ayrıca köşeli parantez ile iş kimliğindeki arka plan işleri hakkında bilgi bulunduğunu görebiliriz. Her iki komut arka planda başlayacak ve işlemi sonlandırmak veya çıkmak için devam edecektir.

Yeni İş Çalıştırmadan Önce Bekleyin

Bazı durumlarda, birden çok paralel iş yapmadan önce beklememiz gerekebilir. Daha önce başlayan işleri bitirmek için wait işlevini kullanabiliriz. Bu örnekte, j3‘ü çalıştırmadan önce j1 ve j2 işlerini çalıştıracağız. Ancak, arka planda j3 ‘ü çalıştırmadan önce, j1 ve j2 işlerini tamamlamak için bekleyeceğiz.

GNU Paralel

GNU Parallel, birden fazla işi paralel bir şekilde başlatabilen çok kullanışlı bir araçtır. parallel komutu kullanıp ::: sonrasında çalıştırmak istediğimiz işleri belirleyeceğiz. Bu örnekte, aynı anda çıkacak ping poftut.com ve ping google.com komutlarını paralel olarak çalıştıracağız.

Paralel İşler / İşlemler / Programlar Bash’de Nasıl Çalıştırılır? Infografik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir