Popüler Video Uygulaması VLC’de Kritik Zaafiyet Tespit Edildi

Popüler video uygulaması VLC’de kritik seviyeli 2 adet zaafiyet tespit edildi. Bu zaafiyetler başarılı bir şekilde exploit edilmesi durumunda işletim sistemi üzerinde kod çalıştırmaya izin vermekte.

VLC’nin 200 milyon üzerinde kullanıcıya sahip olduğu ve tüm bu kullanıcıların bir an önce güncelleme geçmesi gerekiyor.

DAHA FAZLASI BİLGİ İÇİN …


İngiltere Kişisel Verileri Koruma Kurumu British Airways’e 183 Milyon Pound Ceza Kesti

Bu büyüklükteki bir cezanın ilk olduğu belirtiliyor. Yekililer insanların kişisel verilerinin kişiye özel olduğu ve bu verileri koruyamamanın özürden fazlasını gerektirdiğini ifade etti. Cezaya sebep olarak ise British Airways’e ait 500.000 müşteri bilgisinin sahte bir site üzerinde bulunması olduğu belirtildi.

DAHA FAZLASI BİLGİ İÇİN …


NIST Yapay Zeka Standarları Çalışma Planını Duyurdu

ABD Yapay Zeka konusunda standarları ve politikaları belirleme konusunda uzun zamandır çalışmalar gerçekleştiriyor. Geçtiğimiz günlerde NIST Yapay Zeka ile ilgili standartlarla ilgili ilk çalışmasını yoruma açık şekilde yayınladı.

DAHA FAZLASI BİLGİ İÇİN …


How To Install WinPcap For Windows?

WinPcap, Windows işletim sistemleri için tasarlanmış bir ağ paket yakalama kütüphanesidir. Wireshark popüler bir paket yakalama ve güvenlik aracıdır. Wireshark geliştiricileri WinPcap’i Windows sistem ağına dokunmak ve paketleri yakalamak için yaptılar. Son zamanlarda WinPcap’in gelişimi WinPcap 4.1.3 sürümüyle durduruldu.

DAHA FAZLASI BİLGİ İÇİN …


23 yaşında saldırgan DDoS suçundan 27 ay hapis cezası aldı

ABD’nin Utah şehrinde yaşayan 23 yaşındaki Austin Thompson çevrimiçi servisleri hedef alan Dağıtık Servis Dışı Bırakma (DDoS) saldırısı düzenlediği için tutuklandı. Aralarında PlayStation, Riot Games, Quake Live, League of Legends’inde de bulunduğu birçok hedefe DDoS saldırısı düzenleyen Thompson’a 27 ay mahkumiyet cezası verildi.
Özellikle 2013 yılının son gününde video servisi veren birçok şirketin çevrimdışı kalmasından sorumlu tutulan Thompson’un gerçek kimliğine ulaşılmasında sosyal medya gönderileri büyük rol oynadı.  Online dünyadan DerpTrolling mahlasını kullanan saldırgan  1 Ocak 2014 günü attığı bir tweet’ten sonra bir başka Twitter kullanıcısı tarafından bilgileri bulunmuştu.Suçunu kabul eden Thompson 95 bin dolar ödemesi halinde hapis cezasından kurtulacak fakat saldırganın hapis cezasını çekmeyi kabul ettiği öğrenildi. Video oyun servislerine Noel Tatili’nde saldıran Thompson savunmasında ‘herkesin tatilini berabt etmeyi’ ve ‘insanları aileleri ile birlikte zaman geçirmek zorunda bırakmayı’ amaçladığını söyledi.

Windows Güncelleştirmelerinin Kolaylaştıran Uygulama

ABC-Update Microsoft Windows sistemlerde güncelleştirmelerin kolay bir şekilde yönetilmesini sağlayan bir uygulama. Hem GUI hem de komut satırı olarak kullanılabilir. Sunduğu özellikler ise WSUS kaynak tanımlama, Güncelleme Listeleme, Yükleme, Kaldırma, Otomatik Reboot, Kategoriye Göre Güncelleştirme.

DAHA FAZLASI BİLGİ İÇİN …


Hackerlar Ubuntu’yu Geliştiren Canonical Şirketinin GitHub Hesabına Sızdı

6 Temmuz tariginde Canonical şirketinin GitHub hesapları hackerlar tarafından ele geçirildi. Canonical konuyla ilgili inceleme başlattı ve populer Linux dağıtımı Ubuntu’nun kaynak kodlarıyla ilgili herhangi bir güvenlik zaafiyeti olmadığını duyurdu. Hackerların GitHub üzerinde 11 adet yeni repository oluşturduğu gözlemlendi.

DAHA FAZLASI BİLGİ İÇİN …


Huawei CEO’su Huawei’nin Yeni İşletim Sisteminin Android ve MacOS’tan Hızlı Olacağını Söyledi

A.B.D. başkanı Donald Trump’ın Huaewei’ye yönelik ambargoyu 90 günlüğüne kaldırmasıyla Huawei normal operasyonu devam ediyor. Fakat bir taraftanda uzun vadeli düşünerek yeni işletim sistemi Hongmeng OS üzerine çalışmalarına devam ediyor. Huawei CEO’suna göre yeni işletim sistemleri Android ve MacOS’tan daha hızlı olacak. Telefon üzerindeki gecikme 5 milisaniyeye kadar düşürülecek.

DAHA FAZLASI BİLGİ İÇİN …


Antivirüs Firmaları Çin Snır Kontrolü Tarafından Yüklenen Casus Yazılımlar Tespit Etti

Symantec ve Malwarebytes gibi anvirüs ve antimalware firmaları Çin Sınır Kontrolü tarafından yüklenen casus yazılımlar tespit ederek uyarıda bulunmaya başladı. Ülkeyi ziyaret eden turistlerin telefonlarına casus yazılım yüklendiği ve özellikle Müslüman ve Budistlerle ilgili bilgi toplamaya çalıştığı iddia ediliyor.

DAHA FAZLASI BİLGİ İÇİN …


Linux İşlemlerini killall Komutuyla Sonlandırmak

Sahibine göre bir işlemi öldürmek için sadece kill komutunu kullanmak grep gibi destekleyici komutlarla yapılır. Biz daha kompakt ve killall komutuna bakacağız .

DAHA FAZLASI BİLGİ İÇİN …


YouTube Hack ve Phishing Videolarını Yasaklıyor

YouTube yeni içerik politikaları çerçevesinde Hacking ve Phishing yönetemlerini öğreten videoları Zararlı ve Tehlikeli içerik kategorisinde değerlendirecek. Bu tür videoların kanalları ve sahipleri ilk olarak uyarılacak ve eğer bu videolar kaldırılmazsa bu hesaplar süresiz olarak yasaklanacak.Diğer taraftan Etik Hacking videoları istina olacak ve herhan bir şekilde yaptırıma maruz kalmayacak.

DAHA FAZLASI BİLGİ İÇİN …


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir