Güvenlik testleri, güvenlik değerlendirmesi ya da bilgisayar korsanlığı yaparken bize yardımcı olan birçok araç var;). Bu araçlar bazen açık kaynaklı, bazen ücretli bir yazılımdır. Google, güvenlik testleri için kullanılan araçlardan biridir. Saçma görünebilir ama doğru. Google’ın bilgi toplama aracı olarak nasıl kullanılabileceğini göreceğiz.

intitle

Web sitelerini aramak için başlık niteliği intitle kullanılabilir. Bu örnekte başlıklarında yer alan web sitelerini araştıracağız. Bu, poftut içeren tüm web URL’lerini listeler. Bu, örnekte gördüğümüz gibi farklı etki alanlarını listeleyebilir.

 

allintitle

allintitle başlığa benzer, ancak tüm terimlerin başlığa bakılması şartıyla fark vardır. poftut ve tutorial başlığında web sitesi aratacağız.

inurl

Belirli bir anahtar kelime için url’de arama yapmak için inurl kullanın. URL’lerinde kesin olan web sitelerini arayacağız.

 

allinurl

İnurl’a benzer, ancak sağlanan tüm anahtar kelimeleri arar.

filetype

Google, sayfayı ve sayfalarda bulunan dosyayı önbelleğe alır. Bu dosyalar filetype tiplerine göre aranabilir. Metin dosyaları anlamına gelen txt türündeki kaynakları arayacağız. Dosya türü, uzantıdan farklı olan genel bir terimdir.

 

ext

ext, dosya türüne benzer. Dosyaların doğrudan uzantısı ext ile kullanılabilir. Bu örnekte png uzantılı web sitelerinde arama yapacağız.

 

intext

intext, Google’ın birincil işlevi olarak adlandırılabilir. Sayfalardaki metinleri arar. İçerik veya web sayfalarında html kelimesinde poftut kelimesini kullanan siteleri arayacağız.

 

allintext

allintext, intext aramaya benzer, ancak sayfadaki tüm anahtar kelimeleri arar. Bu, web sitesi içerik araması için birden çok arama terimi belirleyecektir. Bu örnekte, aynı web sayfasında hem poftut hem de ansible‘ı arıyoruz. Bunu AND mantığı olarak adlandırabiliriz.

 

site

Şimdiye kadar genellikle tüm interneti aradık, ancak belirli bir site kullanım sitesi için yaptığımız aramaları sınırlandırdık ve alan adını sağladık. Bu en çok kullanılan seçeneklerden biridir. poftut.com adındaki etki alanında ansible kelimesini arayacak.

 

Birden Çok Terim İçinde AND Mantığı ile Ara

Google Arama ayrıca bazı faydalı mantık işlemleri sağlar. Bunlardan biri olan AND basit mantık işlemidir. Bu mantık, tek bir aramada birden çok terimi matematikte kullanmak için kullanılabilir. Bu örnekte dosya uzantısını file ve metin site ile arayacağız. png eklentisini poftut.com terimiyle arayacağız.

 

Search One Of Multiple Term

Çok faydalı bir başka mantık da, verilen terimlerden biriyle eşleşmesi anlamına gelen OR mantığıdır. Bu örnekte, bunlardan biri için pof ve tut terimlerinin matematiğini yapmak için inurl kullanacağız.

Google Dork veya Google Aramalarda Hacking Eğitimi Infografik

Google Dork veya Google Aramalarda Hacking Eğitimi Infografik

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *