Bash temel olarak sadece 1 tane interaktif process çalıştırmamıza izin verir. Fakat günlük kullanım sırasında birden fazla process yada komut çalıştırmamız gerekebilir. Bu durumlar için bash, gnu gibi alternatif çözümler sunulmaktadır.

İşi Arka Plana Gönder

Arka planda iki ping komutunun aynı anda çalıştırılacağı basit bir örnekle başlayacağız. &’ı ekleyeceğiz ; Her komutun sonuna google.com ve poftut.com adreslerine iki alan adı atıyoruz.

İşi Arka Plana Gönder
İşi Arka Plana Gönder

Çıktıdan, komut verildikten sonra komut işlemlerini ve ilgili PID’lerini gösteren iki satırımız olduğunu ve ayrıca köşeli parantez iş kimliğindeki arka plan işleri hakkında bilgi bulunduğunu görebiliriz. Her iki komut da arka planda başlayacak ve işlemi sonlandırmak veya çıkmak için devam edecektir.

Yeni İşi Çalıştırmadan Önce Bekleyin

Bazı durumlarda, birden çok paralel iş yapmadan önce beklememiz gerekebilir. Daha önce başlayan işleri bitirmek için bash wait fonksiyonunu kullanabiliriz. Bu örnekte, j3‘ü çalıştırmadan önce j1 ve j2 işlerini çalıştıracağız. Ancak, arka planda j3 işi çalıştırmadan önce, j1 ve j2 işlerini tamamlamak için bekleyeceğiz.

Yeni İşi Çalıştırmadan Önce Bekleyin
Yeni İşi Çalıştırmadan Önce Bekleyin

GNU Paralel

GNU Parallel, çoklu işleri paralel olarak başlatabilen çok kullanışlı bir araçtır. parallel komutu kullanıp ::: sonrasında çalıştırmak istediğimiz işleri belirleyeceğiz. Bu örnekte, ping poftut.com ve ping google.com komutlarını paralel olarak çalıştıracağız ki bu aynı anda çıkacaktır.

 

Paralel İşler / İşlemler / Programlar Bash’de Nasıl Çalıştırılır? Infografik

Paralel İşler / İşlemler / Programlar Bash'de Nasıl Çalıştırılır Infografik

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *