Linux geçmişi komutu, daha önce kullanılan komutları geçerli kullanıcı tarafından almak için kullanılır. Geçmiş komutu için varsayılan boyut 1000’dir; bu, geçmiş 1000 komutunun tarihe kaydedileceği anlamına gelir. Bash satır numaralarının tarihçesi listelenirken de verilmiştir. Bazı durumlarda bu beklenmez. Satır numarasız geçmiş almak için aşağıdaki komutları kullanabilirsiniz.

.bash_history Dosyasını Terminale Yazdırma

Yürütülen bash komutları .bash_history adlı bir dosyada saklanır. Bu dosya her kullanıcının giriş dizininde bulunur. Örneğin, ismail kullanıcısı için /home/ismail/.bash_history adresinde bulunacaktır. En basit ve en kolay yol .bash_history dosyasını yazdırmaktır. Geçmiş dosyası, komutları düz bir biçimde saklar.

.bash_history Dosyasını Terminale Yazdırma
.bash_history Dosyasını Terminale Yazdırma

Awk Kullanımı

awk, dizeleri okumak ve verilen ifadeye göre filtrelemek için kullanılan çok kullanışlı bir araçtır. Awk ile aşağıdaki komut alt dizeyle filtrelemek için kullanılabilir. Komut geçmişi satır numaralarını, yalnızca geçmiş komut çıkışından komutları alacak bir ifadeyle kaldıracağız.

Awk Kullanımı
Awk Kullanımı

Sed Kullanımı

sed, awk’a alternatiftir. Satır numaralarını kaldıracağımız yerde benzer bir taktik kullanacağız. Satır numaralarını filtrelemek için sed stream satırı düzenleyicisini kullanabiliriz, bu örnekte her satırın başından bir alana kadar tüm sayıları kaldırırız.

Sed Kullanımı

Sed Kullanımı

Cut Kullanımı

Kesim, kaldırma tarihçesi satır numaralarının en basit örneğidir. Çıktıyı uzaya göre sınırlandıracağız ve baskı sütunları 2 ve diğerleri ile başlatacağız.

Cut Kullanımı

Cut Kullanımı 

Satır Numaraları Olmadan Linux Bash History Yazdırma Infografik

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *