TCP üçlü el sıkışma

Ağ üzerinde iletişimin başlayabilmesi için ilk önce istemci ve sunucu sistemlerinin bir anlaşma yapması gerekmektedir. İstemci ve sunucu arasındaki bu anlaşmaya üçlü el sıkışma(three way handshake) adı verilir. Bu adımları aşağıdaki şekilde detaylı anlatacak olursak;

  • İletişimi ilk önce  istemci  rastgele bir sıra numarası(Sequence Number) ile sunucuya, SYN (Synchronize) biti / bayrağı “1” olarak ayarlanmış bir paket göndererek başlatır. Şekilde sıra numarasının 1200 olduğu görülmektedir. Bu sıra numarası sayesinde, paketler TCP iletişimi gerçekleşirken sıralı gelmese bile, alıcı taraf bu paketleri sıraya koyacaktır.
  • İkinci adımda ise, istemcinin gönderdiği paketi alan sunucu, istemciye sonraki paketi hazırlar. Göndereceği paketin SYN (Synchronize) ve ACK (Acknowledgement) bayraklarını “1” olarak ayarlar. Ayrıca, istemciden gelen paketin sıra numarasına bakar ve istemcinin gönderdiği sıra numarasını 1 arttırarak göndereceği paketinACK numarasını (Acknowledgement Number) 1201 olarak ayarlar. Böylece, sunucu  hem gönderdiği paketin, istemci tarafından doğru sıraya koymasını sağlamış olur; hem de istemci tarafın bir sonraki göndereceği ve sunucu tarafından kabul edilecek olan sıra numarası belirtilmiş olur. Benzer şekilde, sunucu , rastgele bir sıra numarası (Sequence Number) üretir. Şekilde sıra numarasının 4800 olduğu görülmektedir. Bu sıra numarası sayesinde sunucu, gönderdiği paketin cevabını doğru sıraya koyacaktır.
  • Son adım da ise sunucunun gönderdiği paketi alan istemci, sunucuya sonraki paketi hazırlar. Göndereceği paketin ACK (Acknowledgement) bayrağını “1” olarak ayarlar. Ayrıca, sunucudan gelen paketin sıra numarasına bakar ve sunucunun gönderdiği sıra numarasını 1 arttırarak göndereceği paketin ACK numarasını (Acknowledgement Number) 4801 olarak ayarlar. Bir önceki adımda sunucu tarafından gönderilen ACK numarası (Acknowledgement Number), istemcinin göndereceği paketin sıra numarasına (Sequence Number) eşit olacak şekilde ayarlanır.

Üçlü el sıkışmanın adımlarını wireshark aracıyla daha somut şekilde incelersek;

  1. adımda istemci, SYN bayrağını aktif eder ve rastgele bir sıra numarası oluşturarak sunucuya gönderir.

 

2. adımda paketi alan sunucu buna karşılık paketin SYN ve ACK bayraklarını aktif ederek istemciden gelen sıra numarasını 1 arttırararak ACK bayrağını oluşturur ayrıca rastgele bir sıra numarası oluşturur.

3.adımda ise istemci ,gelen paketin ACK bayrağını aktif hale getirip ACK numarasını, sunucuya ait paketin sıra numarasının 1 fazlası; sıra numarasını ise sunucuya ait paketin ACK numarasına eşit olacak şekilde ayarlar. Böylelikle anlaşma tamamlanmış olur.

 

 

You may also like...

Popular Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tr_TR
en_US tr_TR